Етапи створення внутрішнього відвалу на глибокому кар’єрі
О.О. Анісімов1, К.С. Бардаков1
1Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2022, 68:7-17
https://doi.org/10.33271/crpnmu/68.007
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Заповнення породами розкриву внутрішнього виробленого простору кар'єру та його окремих ділянок є основним заходом, що сприяє раціональному використанню земельних площ навкруги кар’єру при розробці родовищ значних розмірів. Відбувається істотне зниження витрат грошей на виймання, переміщення і складування порід розкриву, а також видобуток корисної копалини. Складування порід розкриву у виробленому просторі глибоких кар'єрів зменшує відстані їх перевезення, зберігає значні земельні площі від порушення зовнішніми відвалами. Відомо, що експлуатація групи родовищ або ж кар'єрних полів значних розмірів повинна супроводжуватися з виділенням кар'єру першої черги, відпрацювання його до граничних контурів і з наступним посуванням гірничих робіт з виділенням черг і складуванням порід розкриву у виробленому просторі.
Методика. Визначенні порядокта способи переміщення порід розкриву від вибою до внутрішніх відвалів з подальшим їх складуванням при розробці глибоких кар’єрів за запропонованою технологічною схемою. Розрахунки виконані з використанням сучасних ГІС технологій з використанням програмного забезпечення K-mine. Для підрахунку об’ємів розкривних порід, що розміщують у внутрішні відвали застосований метод вертикальних перерізів.
Результати. При відпрацюванні глибокого кар’єру зменшення відстаней транспортування порід розкриву з нижніх горизонтів досягається за рахунок правильного розміщення транспортних комунікацій і формування внутрішніх відвалів. Виділення на родовищі черг розробки дозволяє сформувати кар’єр першої черги з наступним посуванням фронту гірничих робіт і визначити об’єми порід для розміщення у внутрішньому відвалі.
Наукова новизна. Проведений аналіз тавизначені послідовність та способи утворення внутрішніх відвалів. Встановлено графічні залежності обсягів складованих порід розкриву на кожному етапі формування відвалів без урахування та з урахуванням коефіцієнту розпушення порід.
Практична значимість. В межах виробленого простору кар’єру ПГЗК є можливість розмістити значні обсяги порід розкриву, що позитивно відобразиться як на навколишньому середовищі, так і на економічних показниках підприємства.
Ключові слова: породи розкриву та їх об’єми, черги формування внутрішніх відвалів, внутрішнє відвалоутворення, технологія створення внутрішнього відвалу.
Перелік посилань