№57-1

ДОСЛІДЖЕННЯ ПАРАМЕТРІВ РОЗВИТКУ РОБОЧОЇ ЗОНИ ПРИ ДОРОБЦІ ГЛИБОКИХ КРУТОСПАДНИХ РОДОВИЩ

А.А. Адамчук1, О.О. Шустов1, А.О. Шустова1, В.А. Тертишний1

1Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

coll.res.pap.nat.min.univ. 2019, 57:8-17

https://doi.org/10.33271/crpnmu/57.008

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета.Розробити методику обчислення параметрів розвитку робочої зони та доцільного положення контурів кар’єру при доробці глибоких крутоспадних родовищ відкритим способом.

Методика.Встановлення залежностей параметрів відкритої доробки крутоспадних родовищ глибокого залягання, а саме їх об’ємів і площ поперечного перерізу здійснювалось шляхом розкладання складного явища (загальний об’єм доробки запасів родовища) на прості: його приконтурну та глибинну зону. Алгоритм включає в себе методи аналізу, абстрагування, синтезу та узагальнення.

Результати.Отримано формули розрахунку об’єму запасів корисних копалин в приконтурній та глибинній зоні. Встановлено характер впливу параметрів доробки глибоких крутоспадних родовищ відкритим способом на доцільне положення поточних та проектних контурів кар’єру. Встановлено, що найменший середній коефіцієнт розкриву досягається при мінімальному значенні суми обсягів корисної копалини приконтурної зони лежачого і висячого боків покладу в проектному положенні. Найменший поточний коефіцієнт розкриву досягається при мінімальному значенні суми обсягів корисної копалини приконтурної зони лежачого і висячого боків покладу, а також робочого борту кар'єру в поточному положенні.

Наукова новизна.Для керування робочою зоною введено два нових параметри: відстань від проектного контуру кар'єра в лежачому боці до перетину лінії контуру корисних копалин лежачого боку і поверхні (bх), а також відстань від верхньої брівки борту кар'єру в лежачому боці в проектному положенні до верхньої брівки борту кар'єру в лежачому боці в поточному положенні (b').

Практична значимість.Розроблена методика розрахунку параметрів приконтурної та глибинної зони родовища, яка дозволяє більш точно розраховувати контурний і поточний коефіцієнти розкриву, а також коригувати їх шляхом управління параметрами транспортних схем і перевантаження, а також введеними новими параметрами.

Ключові слова:доробка запасів кар’єру, глибокі крутоспадні родовища, об’єм корисної копалини, коефіцієнт розкриву, параметри робочої зони, математична модель.

Перелік посилань:

  1. Moldabayev, S.K., Shustov, O.O., Adamchuk, A.A., & Sultanbekova, Z.Z. (2019) Justification of transfer parameters in conditions of deep zone development of iron ore surface mines. Sustainable development of resource-saving technologies in mineral mining and processing : multi-authored monograph. Petroșani, Romania: UNIVERSITAS Publishing, 138-155.
  2. Дриженко, А.Ю. (2014). Відкриті гірничі роботи. Дніпропетровськ: НГУ.

 

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

489828
Сьогодні
За місяць
Усього
16
9396
489828