№58-10

Контрольні промислові випробування методу підривання гірських порід з диференційованим енергонасиченням масиву

А.А. Скачков1,Д.А. Тітов2, С.О. Жуков2

1Північний гірничо-збагачувальний комбінат, Кривий Ріг, Україна

2ДВНЗ «Криворізький національний університет», Кривий Ріг, Україна

coll.res.pap.nat.min.univ. 2019, 58:111-118

http://doi.org/10.33271/crpnmu/58.111

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета досліджень – експериментальна контрольна перевірка ефективності застосування й параметричне уточнення структурного впливу середовища щодо технології руйнування масиву скельних гірських порід з диференційованим енергонасиченням останнього за умов симетричної дії свердловинних зарядів; з’ясування взаємозв’язку при підриванні породних блоків природних і технологічних чинників та реалізації максимально продуктивного їх сполучення, а також перевірка ступеня адекватності алгоритму експериментальних вишукувань.

Методика досліджень включає планування промислових експериментів, геомеханічний аналіз стану і стійкості скельних масивів різної висоти і літології; уточнення процесу поширення пружних хвиль в кристалічному середовищі та їх суперпозиції; статистичний аналіз даних маркшейдерських спостережень і математичні методи обробки результатів експериментальних і промислових випробувань.

Досліджено важливі для теорії і практики вибухових робіт особливості формування і взаємодії силових полів від вибуху внутрішньо свердловинних зарядів ВР, які підриваються з уповільненням. Суперпозиція пружних хвиль грає головну роль в руйнуванні масиву гірських порід за цих умов. Підбираючи маси зарядів і тривалість затримки між вибухами, можна регулювати процес завантаження масиву вибуховими речовинами в залежності від конкретних гірських і геологічних умов вибухових робіт. Змінюючи способи формування і порядок підривання зарядів ВВ в руйнованому обсязі, можна впливати на процес руйнування, знаючи особливості формування силових полів.

Наукова новизна полягає в експериментальній перевірці авторської ідеї симетричного підриву породного масиву, диференційовано насиченого вибухом, і аналітичному обґрунтуванні параметрів об'єктів і процесів для ефективного впровадження розробок у виробничу практику кар'єрів гірничо-збагачувальних комбінатів.

Практичне значення. Подальша розробка й упровадження у виробництво результатів досліджень забезпечить значне зниження собівартості залізорудної продукції за рахунок підвищення ефективності буропідривних робіт у кар'єрі.

Ключові слова: руда, вибухове руйнування, пружні хвилі, вибухові роботи, свердловинні заряди.

Перелік посилань:

1.    Суханов, А.Ф. & Кутузов, Б.Н. (1983). Разрушение горных пород взрывом. Москва: Недра.

2.    Кутузов, Б.Н. (2009). Методы ведения взрывных работ. Москва: Горная книга.

3.    Перегудов, В.В. & Жуков, С.А. (2002). Пути повышения качества взрывных работ при разрушении горных пород сложной структуры. Монография. Кривой Рог: Издательский дом.

4.    Ударно-волновая теория взрывного разрушения. (n.d.). Retrieved from http://industry-portal24.ru/razrushenie/2738-udarno-volnovaya-teoriya-vzryvnogo-razrusheniya.html

5.    Бротанек, И. &Вода, Й. (1993). Контурное взрывание в горном деле и строительстве. Москва: Недра.

6.    Друкованый, М.Ф. (1976). Справочник по буровзрывным работам. Москва:Недра.

7.    Жуков, С.А., Ильин, П.П. &Жержерунов, Ю.И. (1990). Прогнозирование выхода крупных блоков при попутной добыче природного камня. Разработка рудных месторождений,49, 15-17.

8.    Жуков, С.А. (1999). Теоретические аспекты попутной добычи природного камня. Монография. Кривой Рог: Минерал.

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

466430
Сьогодні
За місяць
Усього
60
32770
466430