№64-02

Планування селективної розробки рудних розвалів з використанням геоінформаційних технологій в умовах Єристівського ГЗК

Б.Ю. Собко1, О.В. Ложніков1, Г.В. Барабицька2

1 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

2ТОВ "Єристівський ГЗК", Горишні Плавні, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 64:18-29

https://doi.org/10.33271/crpnmu/64.018

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Розробити методичні рекомендації з прогнозування зміщення контурів руди в розвалі після вибуху для планування селективної розробки рудної сировини при розробці залізорудних кар’єрів.

Методика дослідження. Фактичні виміри поверхонь застосовувалися для визначення коефіцієнту розпушування по окремих перетинах розвалів гірничої маси, аналітичним методом проведені розрахунки площин перетинів вибою до і після вибуху, методом графічного підбору визначалися прогнозі положення контурів залізної руди у розвалі кар’єру в умовах Єристівського ГЗК.

Результати дослідження. Встановлено, що коефіцієнт розпушування породи є змінним в окремих частинах рудного блоку та може використовуватись для визначення прогнозного положення контуру руди. Основна відмінність запропонованого методу прогнозування від існуючих полягає у встановленні очікуваного положення контакту порід і геологічних маркерів на місцевості, які дозволять у штатному режимі контролювати розробку вибою представником геологічного відділу. Впровадження запропонованого методу передбачає незначні зміни в організаційному процесі при плануванні таких робіт без залучення додаткового обладнання та програмного забезпечення.

Наукова новизна. Встановлено залежність прогнозного положення контуру руди у розвалі гірничої маси від методу фактичної зйомки поверхні «до» та «після» вибуху при виконанні геометричних побудов. Встановлено, що величина коефіцієнту розпушування в межах одного блоку, при розробці залізорудного родовища, залежить від геологічних і технологічних факторів та знаходиться в межах від 2,2 до 1,45.

Практичне значення. Розроблено методику визначення положення контуру руди у розвалі гірничої маси. Встановлена можливість використання прогнозного положення контуру руди для планування селективної розробки рудних розвалів. Очікуваний економічний ефект від запропонованих рішень досягається за рахунок зменшення витрат на переробку порід скельного розкриву та некондиційної руди при потраплянні їх на дробарку з причин помилкової класифікації під час селективній розробці рудних розвалів.

Ключові слова: відкрита розробка, залізна руда, розвал, селективна розробка, коефіцієнт розпушування, порода.

Перелік посилань:

1.Ткачук. К.Н., & Тверда. О.Я. (2015).Управление разрушением горных пород взрывом на карьерах. Монографія. Основа.

2. Лаптев, Ю.В.,Кантемиров, В.Д., & Яковлев, А.М. (2014). Компьютерное моделирование развала горной массы при селективной разработке.

https://www.gramota.net/materials/1/2014/5-6/27.html

3. Жиляков, Е.Г.,& Кабелко, С.Г. (2010). Математическая модель развала буровзрывного блока и распределения содержания полезного компонента во взорванной горной массе. Научныеведомости,1(72)

4. Blast movement monitoring (n.d.). https://blastmovement.com

5. АрагонянГ.А. (2018). Моделирование процесса перемещения и формирования развала взорванной горной массы при взрыве в трещиноватой среде.ВесникНПУА. Металлургия, материаловедение, недопользование, 1,84-93.

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

378264
Сьогодні
За місяць
Усього
198
23664
378264