№65-02

Аналіз точності визначення об’ємів корисних копалин на складах з використанням сучасних прикладних програм

О.С. Кучин1, О.А. Згама1, А.С. Баришніков1

1Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 65:16-27

https://doi.org/10.33271/crpnmu/65.016

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Визначення похибок обчислення об’єму корисної копалини на складах та відвалах  гірничих підприємств за рахунок  похибок знімання поверхонь та розрахунку об’ємів за допомогою сучасних прикладних програмних продуктів.

Методика дослідження.  В роботі використані результати натурних маркшейдерських вимірювань поверхні відвалу об’ємом 13 млн. м3  за допомогою електронного тахеометру та GNSS-приймача. Теоретичні дослідження виконувались у прикладному програмному продукті САМАРа (Система автоматизації маркшейдерських робіт) з використанням модуля Fata Morgana для створення моделей поверхні відвалу та обчислення його об’єму з різними вихідними параметрами.

Результати дослідження. Наведені  похибки визначення об’єму корисної копалини за рахунок інструментальних маркшейдерських знімань, виконаних за різною технологією та приладами. Встановлено, що при використанні оптичних приладів похибка абсолютної висоти вимірювання точки в середньому становить близько 45 мм, електронних тахеометрів середнього класу точності – 22 мм. Похибки розрахунку об’єму в залежності від його способу і методики створення тривимірної моделі поверхні за результатами аналізу досягають 3%, що для малих складів є мінімально допустимою величиною. Виконано аналіз точності підрахунку об’ємів в залежності від складності поверхні та кроку об’ємної палетки за допомогою їх моделювання в програмному середовищі САМАРа.

Наукова новизна. Виконаний аналіз похибкиобчислення об’єму корисної копалини на складах та відвалах  гірничих підприємств в залежності від способів зйомки, обраних приладів та складності поверхні у сучасних умовах виконання та обробки маркшейдерських знімань.

Практичне значення. Полягає в розробці рекомендацій щодо визначення об'ємів корисних копалин на складах і аналізі їх можливих похибок. За допомогою виконаних досліджень можна: редагувати вимоги діючої нормативної інструкції 1987 р., яка не задовольняє сучасним умовам виконання та обробки маркшейдерських знімань;   запропонувати параметри обчислення  об’ємів у системі САМАРа.

Ключові слова: об’єм, модель, склад, тахеометрична зйомка, прикладні програми, похибка, топографічна поверхня, гірниче підприємство, маркшейдерсько-геодезичні прилади.

Перелік посилань

1.Инструкция по производству маркшейдерских работ(1987).Москва: Недра.

2.Техническая инструкция по производству маркшейдерских работ. Маркшейдерские измерения и документация. Изд. 2.(1973). Ленинград: «Недра».

3. Аникушкин, М.Н.(2005). Определение объемов горных пород методом лазерного сканирования. НПП "Навгеоком".

4.Ханова, А.А.(n.d.). Интерполяция функций
http://old.exponenta.ru/educat/systemat/hanova/interp/loc.asp.

5. Гудков, В.М., Хлебников А.В. (1990). Математическая обработка маркшейдерско-геодезических измерений: Учебник для вузов. Москва: Недра.

6. Гусев, В.Н. (2009). Методические подходы к съемке карьеров лазерно- сканирующими системами. Маркшейдерский вестник, 4, 19-24.

7. Никонов, А.В. (2015). К вопросу об определении постоянной поправки дальномера электронного тахеометра. Вестник СГУГиТ, 1(29), 54-61.

8. Медведев, Е.М. (2002). Преимущества применения лазерных сканирующих систем наземного и авиационного базирования. Горная промышленность, 5, 3-5.

9. Чибуничев, А.Г. (2011). Технология совместной обработки результатов наземного лазерного сканирования и цифровой фотосъемки. Инженерные изыскания, 2, 32-36.

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

376925
Сьогодні
За місяць
Усього
29
22325
376925