№65-04
Вплив величини пустот закріпного простору аркового кріплення на стійкість гірничих виробок
Є.Є. Павлов1, Е.В. Фесенко1, А.І. Новак1
1 ТОВ "Технічний університет "Метінвест Політехніка", Маріуполь, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 65:38-49
https://doi.org/10.33271/crpnmu/65.038
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Оцінитивплив величини пустот закріпного простору аркового кріплення на стійкість гірничих виробок.
Методи дослідження. Дослідження проводилися шляхом шахтних інструментальних замірів пустот закріпного простору із статистичною обробкою отриманих результатів.
Результати. Шахтними інструментальними вимірами вивчені статистичні закономірності розподілу й розміри порожнеч в закріпному просторі гірничих виробок, споруджених буровибуховим і комбайновим способами. Встановлено причини створення порожнеч закріпного простору у виробках споруджених буровибуховим і комбайновим способами та їх завишення від нормативів. Показано значне перевищування нормативних порожнеч закріпного простору при буровибуховому та комбайновому проведенні гірничих виробок. Доказано, що у більшості випадків закріпний простір не заповнюють забутом, що є порушенням правил проведення і кріплення підземних гірничих виробок. Доведено, що при зміщенні порід покрівлі у разі відсутності забутовки закріпного простору, навантаження на кріплення формується у вигляді зосередженої сили, що значно знижує несучу здатність рамного кріплення і стійкість виробки. Застосовувані на шахтах технології проведення виробок (БВР і комбайнова) та технічний стан обладнання не забезпечують нормальних умов експлуатації виробок та роботи кріплення, коли навантаження розподіляється рівномірно по всьому контуру.
Наукова новизна. Вивчення закономірностей розподілу пустот в закріпному про-просторі гірничих виробок, проведених буровибуховим і комбайновим способами. Оціненовплив величини пустот закріпного простору аркового кріплення на стійкість гірничих виробок.
Практичне значення. Оцінено міру зниження стійкості порід і несучої здатності кріплення в реальних умовах проведення виробок. Результати дослідження дозволять запобігти негативному прояву впливу пустот закріпного простору на стійкість гірничих виробок та зрозуміти, як взаємодіє кріплення з масивом гірських порід в момент проведення гірничої виробки.
Ключові слова: виробка, покрівля, затяжка, пустоти, арочне кріплення.
Перелік посилань
1. Павлов,Є.Є.,&Фесенко,Е.В. (2021). Аналіз стану стійкості гірничих виробок та шляхи розвитку гірничої галузі України. Actual trends of modern scientific research. Proceedings of the 11th International scientific and practical conference. MDPC Publishing. Munich, Germany. 229-235.
2. Офіційний сайт Міністерства енергетики України(n.d.)
http://mpe.kmu.gov.ua/.
3. Каретников, В.Н., Клейменов, В.Б., & Нуждихин, А.Г. (1989). Крепление капитальных и подготовительных выработок. Справочник. Москва: Недра.
4. СОУ 10.1.00185790.011:2007.Підготовчі виробки на пологих пластах. Вибір кріплення, способів і засобів охорони : [чинний від 2008-04-01].(2007). Київ: Мінвуглепром України.