№65-06
Вплив основних гірничо-геологічних та гірничотехнічних параметрів на процеси руйнування порід у підошві гірничих виробок
Е.В. Фесенко1, Є.Є. Павлов1, А.І. Новак1
1 ТОВ "Технічний університет "Метінвест Політехніка", Маріуполь, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 65:60-68
https://doi.org/10.33271/crpnmu/65.060
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Обґрунтування розрахункового методу оцінки потужності порід підошви, що здимаються і визначення найбільш значущих чинників, що впливають на цю величину.
Методи дослідження. За допомогою методів механіки суцільного середовища розглянута поздовжньо-поперечна стійкість шаруватих порід підошви, здатність їх протидіяти вигину під дією зовнішніх навантажень. Досліджено процес формування зони непружних деформацій в підошві виробки. Визначення глибини руйнування порід в кутах виробки виконано шляхом розрахунку напруженого стану на контурі гірничої виробки довільної форми і пружного накладення напружень.
Результати. Запропоновано методику визначення глибини руйнування порід в кутах виробки шляхом розрахунку напруженого стану на контурі гірничої виробки довільної форми. Показана ступінь впливу основних гірничо-геологічних і гірничотехнічних факторів на величину шару зруйнованих порід в підошві гірничої виробки, для якого можлива подальша втрата стійкості і здимання. Запропонована в роботі методика дозволяє істотно спростити розрахунки і своєчасно та раціонально застосовувати способи боротьби зі здиманням підошви гірничих виробок.
Наукова новизна. Розроблено розрахункову схему і методику визначення потужності шаруватих порід підошви гірничих виробок, для яких можлива втрата стійкості і подальше випирання всередину виробки. Досліджено вплив основних гірничо-геологічних і гірничотехнічних факторів на величину підняття порід підошви і доведено, що найбільший вплив на цю величину чинять глибина закладення виробки і міцність порід підошви. При цьому вплив коефіцієнта бічного розпору масиву несуттєвий.
Практичне значення. Запропоновано інженерний метод розрахунку потужності шару порід підошви, схильних до здимання з урахуванням основних гірничо-геологічних і гірничотехнічних факторів, що впливають на геомеханічні процеси, що протікають в підошві підземних гірничих виробок, що дозволяє істотно спростити розрахунки і своєчасно та раціонально застосовувати способи боротьби зі здиманням підошви гірничих виробок .
Ключові слова: гірнича виробка, підошва, здимання підошви, потужність шару, що здимається, втрата несучої здатності, міцність.
Перелік посилань
1. Литвинский, Г.Г. &Фесенко, Э.В. (2004). Критерии устойчивости слоистых пород почвы. Материалы международной научно-технической конференции. Сб. науч. докладов, 330-335.
2. Шашенко, А.Н. &Каганов, М.Е. (1990). Моделирование процесса пучения пород почвы в подземных выработках. Изв. вузов. Горный журнал, 11, 21-26.
3. Шашенко, А.Н., Каганов, М.Е. &Роенко, А.Н. (1994). Критерий устойчивости в задаче о пучении пород почвы подземной выработки. Изв. вузов. Горный журнал, 1, 44-46.
4. Роенко, А.Н. (2001). Численное исследование нового подхода к изучению пучения пород почвы выработок. Уголь Украины, 9, 6-7.
5. Борзых, А.Ф., Зюков, Ю.Е. &Княжев, С.Н. (2004). Содержание, ремонт и ликвидация выработок угольных шахт. Алчевск: ДонГТУ.
6. Литвинский, Г.Г., Гайко, Г.И. &Кулдыркаев,Н.И. (1999). Стальные рамные крепи горных выработок. Киев: Техника.