№67-11

Критерії оцінки якості бурштину на основі принципу порівняння зі споживчими властивостями

П.М. Баранов1, О.В. Сливна1, С.В. Шевченко 2, Р.С. Кірін3

Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Дніпро, Україна

Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень ім. В.К. Мамутова НАН України», Київ, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 67:125-135

https://doi.org/10.33271/crpnmu/67.125

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Ознайомлення з новою методикою оцінки якості бурштину-сирцю на основі принципу порівняння властивостей сировини зі споживчими властивостями виробів.

Методика. В роботі використані загальнонаукові та спеціальні методи дослідження –теоретичні (аналіз, узагальнення, порівняння), гемологічні та економічні. Основна частина роботи базується на практичних результатах раніше виконаних досліджень та експертних оцінок.

Результати. Показано, що бурштин є одним з найпоширеніших каменів насамперед у декоративно-прикладному мистецтві та ювелірній галузі. Сучасний ринок сформував споживчий попит на вироби з бурштину від бус і художнього різьблення до колекційних зразків і приладів інтер'єру. До кожного виду виробів пред'явлені свої варіації властивостей і, перш за все, це форма, розмір, колір, прозорість, естетичні ефекти, унікальність, рідкість, якість обробки та ін. Таким чином сформовані індивідуальні споживчі властивості для кожного виду виробів, які за сукупністю естетичних якостей забезпечують певну вартість товару.

Це стало можливим завдяки певним характеристикам (кольоровій гамі, прозорості, наявності включень, формі, розміру), які обумовлені генетичними особливостями бурштину-сирцю. Разом з тим, декоративні властивості сировини приховані під окисненою «сорочкою» (кірка, плівка) і поверхневими тріщинами. І для того, щоб отримати доступ для вивчення природних характеристик і визначення області застосування з урахуванням виду виробів, необхідно усунути окиснену «сорочку» механічним шляхом, що, звісно, вимагає додаткових економічних витрат і технологічних можливостей.

З метою вирішення цього питання, авторами статті запропонована методика оцінки якості бурштину, яка розроблена на основі закономірного взаємозв'язку між споживчими властивостями виробів і декоративними властивостями бурштину.

Наукова новизна. Виявлені головні критерії якості бурштину-сирцю. Різні варіації певних його властивостей, які характерні для кожного конкретного виробу, і стали основою для розробки представленої методики оцінки якості бурштину на основі закономірного взаємозв'язку між споживчими властивостями виробів і декоративними властивостями бурштину.

Практична значимість. Використання представленої методики оцінки якості бурштину дозволить фахівцям підібрати для кожного виду виробу необхідну сировину і, таким чином, розробити критерії її якості, які в подальшому і будуть визначати сферу застосування та конкретний вид виробу (комплексність, адресність).

Ключові слова: бурштин, критерії якості, споживчі властивості,декоративні властивості, інклюзи, принцип сумісності.

Перелік посилань

  1. Комлєв,О. (2020). Бурштинова галузь України: проблема створення національної програми розвитку. Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Військово-спеціальні науки,1(43),50–56.
    https://doi.org/10.17721/1728-2217.2020.43.50-56
  2. Закон України 637/97-ВР від 18.11.97 р. «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними»(1997).
  3. Національний стандарт України «Бурштин-сировина. Загальні технічні умови» ДСТУ 8847:2019.(2019).
  4. Бурштинові намиста-кульки (n.d.).
    https://amberholl.ru/catalog/amber_balls_necklaces/
  5. Ярмарок майстрів. (n.d.).
    https://www.livemaster.ru/item/13466325-ukrasheniya-intaliya-na-yantare-po-individualnomu-zakazu
  6. Колекційні зразки бурштину. (n.d.).
    https://amberholl.ru/catalog/souvenir_amber/souvenir_natural_ amber_l220119/
  7. Статуетка з натурального балтійського бурштину «Морський коник». (n.d.). 
    https://www.ambercentre.com/shop/amber/amber-carvings/german-100-natural-baltic-amber-dragon-carving-rrp1900-ot6436/

 

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

353941
Сьогодні
За місяць
Усього
46
5573
353941