№71-15

Дослідження чинників зміни кольору деяких різновидів дорогоцінного каміння

С.В. Шевченко1, І.Ю. Ткачук1

1 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2022, 71:170-178

https://doi.org/10.33271/crpnmu/71.170

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. На конкретних зразках дорогоцінного каміння зі зміною забарвлення, а також їх синтетичних аналогів та імітацій пояснити основні фактори кольорових трансформацій.

Методика. В роботі використано рентген-флюоресцентний аналіз, а такожзагальнонаукові методи дослідження – емпіричні і теоретичні (аналіз, узагальнення, порівняння, пояснення). Під час досліджень застосовувалисялампи з різними спектрами світла (різною кольоровою температурою): лампа розжарювання, жовта діодна лампа, спеціальна гемологічна лампа.

Результати. Визначено вміст та концентрацію іонів-хромофорів для зразків дорогоцінного каміння та їх імітацій зі зміною кольорів, а саме олександриту, хризоберилу, султаніту, гранату Малайа, гранатів зі змінами кольору, а також синтетичного корунду і алекситу (скла). Показано вплив співвідношення концентрації іонів-хромофорів на кольори забарвлення олександритів і гранатів зі зміною кольорів. Показано зміну забарвлення для анізотропних каменів, що мають плеохроїзм. Досліджено кольори анізотропних каменів за кристалографічними осями – два кольори для одновісних каменів і три – для двовісних.

Наукова новизна. Продемонстровано зміну забарвлення досліджуваних зразків з колекції кафедри під впливом чотирьох джерел освітлення: денного світла, лампи розжарювання, жовтої діодної лампи та спеціальної гемологічної лампи. Побудовано хроматичні діаграми з різними кольоровими температурами та довжинами хвиль для кожного джерела освітлення. Показано, що при збільшенні кольорової температури джерел освітлення довжини хвиль світла в усіх зразках, окрім олександриту, зменшуються.

Практична значимість. Наведені у статті дані демонструють конкретні приклади впливу чинників на зміну забарвлення дорогоцінного каміння і дають можливість додаткових пояснень цього явища для фахівців, а також розширюють його розуміння безпосередніми споживачами відповідних послуг на ринку. Показано, що з поступовою заміною ламп розжарювання на сучасні діодні лампи у найбільш «програшній» ситуації будуть гранати зі змінами забарвлення та синтетичний корунд «під олександрит» – їх кольори будуть більш наближеними один до одного і майже не демонструватимуть сильних змін. У той же час такий штучний матеріал як алексит (який видають за султаніт, зокрема) привертатиме увагу у тому числі необізнаних покупців через різку зміну забарвлення, при чому кольори майже співпадатимуть при таких протилежних джерелах, як денне світло і лампа розжарювання.

Ключові слова: дорогоцінні камені зі зміною кольору, співвідношення концентрацій іонів-хромофорів, кольорова температура, ефект Усамбара, олександрит, султаніт, алексит.

Перелік посилань

1. Unusual Phenomenal Colored Stones. GIA Knowledge Sessions Webinar Series(2021). Gemological Institute of America
https://www.youtube.com/watch?v=4S2EaocDG0k&list=PLWlzLnp9A9J0dF3TjLYqpqQ3hAZ0pNC9s&index=6

2. Що таке кольорова температура діодних ламп? (2018).
https://www.light-group.com.ua/about/novyny/shcho-take-kolorova-temperatura-svitlodiodnykh-lamp/

3. Taran, M. N., & Naumenko, I. V. (2016). Usambara effect in tourmaline: optical spectroscopy and colourimetric studies. Mineralogical Magazine, 80(5), 705–717.
https://doi.org/10.1180/minmag.2016.080.016

4. Klumb,A.W. (2019). The Usambara Effect and Other Colour-Change Effects in Gemstones.
https://www.ssef.ch/the-usambara-effect-and-other-colour-change-effects-in-gemstones/

 

 

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

464686
Сьогодні
За місяць
Усього
5
31026
464686