№73-20

Аналіз визначальних чинників екологічної небезпеки та заходів по її зниженню в системі «котельня – споживачі тепла – довкілля»

В.Є. Колесник1, О.О. Борисовська1, І.В. Монюк1

1Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2023, 73:218-228

https://doi.org/10.33271/crpnmu/73.218

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Аналіз визначальних чинників  екологічної небезпеки міських котелень за обсягами викидів забруднюючих речовин та їх розсіюванням в атмосфері міста, а також критичний огляд існуючих засобів збереження теплових і паливних ресурсів, спрямованих на зниження указаних викидів та підвищення рівня екологічної безпеки міських територій.

Методика. Критичний аналіз особливостей міських котелень та їх екологічної небезпеки проводився за обсягами викидів забруднюючих речовин в атмосферу, що визначалися за нормативним розрахунковим методом, а аналіз існуючих підходів до збереження теплових і паливних ресурсів виконувався з урахуванням технологій утеплення будинків.

Результати.Показано, що, зважаючи на значну кількість міських котелень, вони являють собою розосереджене по території міста єдине джерело забруднення міської атмосфери, яке знижує рівень екологічної безпеки територій міста пропорційно рівню споживання котлоагрегатами паливних ресурсів та відповідних викидів забруднюючих речовин.

Наукова новизна. Вперше доведено,що внесок котелень у загальну концентрацію забруднюючих речовин в міській атмосфері, зокрема, за вмістом діоксиду азоту в сумі з іншими оксидами, складає близько 20%, що дозволяє віднести всі міські котельні до суттєвого сукупного забруднювача атмосфери міста, зіставного за інтенсивністю забруднення повітря з промисловими підприємствами і автотранспортом.

Практична значимість. Показано, що утеплення будинків, як вид енергозберігаючої технології реконструкції їхніх фасадів, сягає 87% обсягів усіх капітальних ремонтних робіт будівель, причому при реконструкції багатоповерхових житлових будинків у містах з великим застарілим (порядку 50…100 років експлуатації) житловим фондом перспективними слід вважати «мокрі фасади».

Ключові слова: екологічна небезпека систем теплопостачання, методи визначення викидів забруднюючих речовин в атмосферу, утеплення будівель.

Перелік посилань

1. Загальні характеристики котлоагрегатів. (n.d.). https://web.posibnyky.vntu.edu.ua/

2. Теплофікаційний газовий водогрійній котел ТВГ. (n.d.). https://mmzavod.com.ua/

3. Методика розрахунку концентрації в атмосферному повітрі шкідливих речовин, що містяться у викидах підприємств ОНД-86. (n.d.). http://ecopravo.org.ua/2011/07/15/ond--86/

4. ГКД 34.02.305-2002. Викиди забруднювальних речовин у атмосферу від енергетичних установок. Методика визначення. (n.d.). http://docs.dbn.co.ua/49_1583178492500.html

5. Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених міст (від забруднення хімічними та біологічними речовинами) (ДСП-201-97) (n.d.). https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0201282-97#Text

6. Колесник, В.Є., Павличенко, А.В., & Бучавий, Ю.В. (2015, 6–8 жовтня). Оцінка динамічних показників пилового викиду з труби котельні за даними споживання вугілля. Проблеми екологічної безпеки: ХІІІ міжнародна науково-технічна конференція.

7. Kolesnik, V. Ye., Pavlichenko, А. V., Buchavy, Yu. V.(2016). Dynamic parameters estimation of dust emissions of heat-and-power objects of coal mines. Naukovyi Visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu, 5, 91–97.

8. Нетеса, К. М. (2021). Вдосконалення та визначення раціональних організаційно-технологічних рішень влаштування фасадних систем багатоповерхових цивільних будівель (Автореферат на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна). НБУВ http://www.irbis-nbuv.gov.ua/aref/0421U101448

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

464591
Сьогодні
За місяць
Усього
93
30931
464591