№79-4
Перспективи розробки золоторудних родовищ на основі геодезичного моніторингу та ГІС технологій
Т.В. Косенко1, Е. Шукюрлю1
1Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2024, 79:38–48
Full text (PDF)
https://doi.org/10.33271/crpnmu/79.038
АНОТАЦІЯ
Мета. Розробка методики аналізу золоторудних родовищ на основі використання геодезичного моніторингу та геоінформаційних технологій для підвищення точності аналізу просторового розподілу корисного компоненту і оптимізації гірничих робіт.
Методи. Методика дослідження базується на комплексному підході до аналізу золоторудної ділянки Tulallar, що поєднує сучасні геодезичні та геоінформаційні технології. У роботі використовувалися методи геодезичного моніторингу, експортування просторових даних із програмного забезпечення Google Earth та їх інтеграція в Surfer, створення 3D моделі розподілення корисного компоненту. Це дозволило візуалізувати та визначити перспективні зони для подальшої розробки родовища.
Результати. Результати дослідження підтверджують ефективність використання геодезичного моніторингу та геоінформаційних технологій для визначення перспективних зон видобутку, забезпечуючи високу точність картографування і моделювання геологічних структур. Інтеграція даних у програмному забезпеченні Surfer та Google Earth дозволила створити 3D модель рудних тіл, що стала ключовим інструментом для оцінки запасів і оптимізації гірничих робіт.
Наукова новизна. У статті вперше запропоновано методику дослідження золоторудних родовищ, що ґрунтується на комплексному підході до аналізу, з використанням геодезичних даних та геоінформаційних систем (ГІС). Методика дозволяє створювати 3D моделі, що поєднують дані про концентрацію корисного компонента і геологічну структуру, підвищуючи точність розвідки, оптимізацію видобутку та зменшення екологічних ризиків.
Практична значимість. Практичне значення методики полягає у виявленні перспективних зон видобутку, оптимізації гірничих робіт та зменшенні екологічного впливу. Інтеграція геодезичних даних і ГІС забезпечує точний просторовий аналіз, що сприяє ефективному плануванню видобутку. Методика може бути адаптована для інших родовищ, підвищуючи раціональність використання ресурсів та економічну ефективність.
Ключові слова: геоінформаційні технології, геодезичний моніторинг, золоторудні родовища, геодезичні зйомки, рельєф, тривимірне моделювання, Surfer, Google Earth.
Перелік посилань
1. Поморцева, О., Пілічева, М. &Анопрієнко Т. (2019). Технологія використання геоінформаційних систем при обробці геодезичних даних. Технічні науки та технології, 4,229–237. http://nbuv.gov.ua/UJRN/tnt_2019_4_33
2. Шипулін, В.Д. (2014). Основи ГІС-аналізу: навч. посібник. Харк. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова.
3. Зацерковний, В.І., Бурачек, В.Г., Железняк, О.О. & Терещенко, А.О. (2014). Геоінформаційні системи і бази даних : монографія . Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя.
4. Quliyev, E.E. & İsayev E.N. (2022). Tülallar qizil yatağinin perspektivliliyi və onun yaxin cinahlarinda potensial minerallaşma zonalarina dair qisa icmal. ANAS Transactions, Earth Sciences, 2, 88–97.
5. Зуєвська, Н. В., Косенко, Т. В., Шукюрлю, Е., & Коробійчук , В. В. (2024). Оцінка фракційності мінералів з використанням геоінформаційних систем в інженерно-геологічних вишукуваннях. Технічна інженерія, 1(93), 332–338. https://doi.org/10.26642/ten-2024-1(93)-332-338
6. Зуєвська, Н.В., Шайдецька, Л.В., Косенко, Т.В. & Матвійчук, І.О. (2024). Прогнозування зон зі змінними фізико-механічними характеристиками ґрунтових масивів. Збірник наукових праць НГУ, 77, 118–125. https://doi.org/10.33271/crpnmu/77.118