№64-17
Щодо потенціалу залізорудних родовищ Кривбасу з позицій естетики, екології та економіки
С.В. Шевченко1, П.М. Баранов2, Р.С. Кірін3
1 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
2Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Дніпро, Україна
3. Державна установа «Інститут економіко-правових досліджень ім. В.К. Мамутова НАН України», Київ, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 64:213-228
https://doi.org/10.33271/crpnmu/64.213
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Аналіз світового досвіду щодо використання естетичного потенціалу експлуатованих родовищ корисних копалин з урахуванням проблем екології та порівняння з можливостями, які виникають при розробці залізорудних родовищ Кривбасу, для створення тут потужного багатофункціонального музею і туристичного центру.
Методика. В роботі використані загальнонаукові методи дослідження – емпіричні і теоретичні (аналіз, узагальнення, порівняння, пояснення). Частина роботи спирається на результати раніше виконаних досліджень.
Результати. Показано, що екологічна ситуація, яка склалася у Кривбасі через активну розробку залізорудних родовищ, потребує відновлення сприятливого геологічного середовища за рахунок спеціальних інвестиційних проєктів з урахуванням естетичної та екологічної складових. Розглянуто декоративні джеспіліти як один з найбільш привабливих естетичних аспектів залізорудних родовищ та можливості створення з них високохудожніх виробів, здатних розкрити не лише красу цього самоцвіту, але і відтворити історію, геологію, культуру цього промислового центру за допомогою яскравих художніх образів. У порівнянні з відомими світовими аналогами показано, що Кривбас як унікальний регіон має всі необхідні складові для створення потужного культурно-просвітницького музею (бізнес-центру), який приваблюватиме зацікавлених туристів, у тому числі зарубіжних, та для отримання з часом статусу культурної пам’ятки світового визнання.
Наукова новизна. Виявлено ключовий естетичний аспект і обґрунтовано реалізацію інвестиційних проектів щодо відновлення сталого екологічного середовища на експлуатованих залізорудних родовищах Кривбасу з урахуванням світових тенденцій та досвіду в цій сфері.
Практична значимість. Наведено приклади реалізації відомих у світі еколого-естетичних розробок у гірничо-геологічній галузі, показано декоративно-художні властивості джеспіліту у виробах та ескізних проектах, виконано порівняння потенціалу Кривбасу з діючим культурно-просвітницьким центром на базі копальні Величка (Польща).
Ключові слова: екологія, естетика, залізорудні родовища Кривбасу, джеспіліт.
Перелік посилань:
1. Шевченко С.В. (2004). Гемолого-економічна оцінка, вимоги і критерії якості декоративних джеспілітів Горишньоплавнинського родовища залізних руд Українського щита: дис... канд. геол. наук.
2. Самоцветы Украины. Джеспилиты т. 2. (2006). (под ред. П.Н. Баранова) ЮвелирПРЕСС.
3. Baranov, P., Shevchenko, S., Heflik, W., Natkaniec-Nowak, L., & Dumanska-Slowik, M. (2009). Jaspilite—the gemstone of Ukraine. The journal of gemmology and proceedings of the Gemmological Association of Great Britain, 31(5), 163-169.
4. Netecha, M. V., Shevchenko, S. V., & Strilets, O. P. (2017). Jaspilites and other gemstones of post-jaspilite genesis: mining, treatment, and enhancement. Науковий вісник Національного гірничого університету, (2), 28-33.
5. Соляна шахта «Величка»(n.d.)
https:// www.wieliczka-saltmine.com/
7. Баранов,П.М., Шевченко,С.В.(2020).Спосіб виготовлення виробів з полосчатого джеспіліту(Патент UA 140826)
8. Дальхалла
https://www.dalhalla.se/om-dalhalla/
9. Hulbert,H.(n.d.).World-famous mine is a hidden geological marvel aglow with surreal display of fluorescence.
https://www.jerseysbest.com/world-famous-mine-is-a-hidden-geological-marvel-aglow-with-surreal-display-of-fluorescence/
10. Verbeek,E., Hollister,L., Duffy,T., Goodell,L., Kasabach,H..(n.d.).Why minerals fluoresce.
https://www.sterlinghillminingmuseum.org/fluorescence
11. Кірін, Р. С. (2017). Право користування підземними порожнинами: поняття та види. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції, (1 (2)), 102-106.
12. Кірін, Р.С. (2015). Гірничі та підземні відносини: надрологічні засади розмежування. Екологічне право України: система та межі правового регулювання: матеріали Всеукр. круглого столу 25 верес. 2015 р., м. Дніпропетровськ, 84-96.