№64-18

Проектування та розробка програмного забезпечення промислових контролерів на базі графів станів

О.О. Бойко1, Є. К. Воскобойник1, С.М. Проценко1, Д.В. Славінський1

 1 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 64:229-238

https://doi.org/10.33271/crpnmu/64.229

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Запропонувати формальний підхід до проектування та розробки програмного забезпечення системи керування.

Методика. Основна маса завдань які розв’язуються сучасними системами автоматизації вимагає реалізації алгоритмів керування на основі кінцевих автоматів. При розробці програмного забезпечення систем керування доцільним є графічне представлення алгоритмів керування,так як їх проектування, аналіз та експлуатація більш зрозумілі консультантам. Тому запропонований підхід складається з трьох етапів: складання словесного опису алгоритму функціонування технологічного процесу, проектування програмного забезпечення системи керування у вигляді графу станів та розробки програмного забезпечення.

Результати. В роботі проаналізовано сучасний стан питання проектування та розробки програмного забезпечення систем керування на базі промислових контролерів. На підставі чого встановлено, що на даний час відсутній системний підхід до цього питання, у технічній документації та літературі, а так само в навчальних курсах які надаються компаніями виробниками апаратного та програмного забезпечення промислових контролерів розглядаються тільки загальні питання пов’язані з використанням їх середовищ розробки та стандартних бібліотек. Виходячи з цього встановлено актуальність створення формального підходу до розробки програмного забезпечення промислових контролерів.

Наукова новизна. Вперше запропоновано формальний підхід до проектування та розробки програмного забезпечення системи керування на базі програмованих логічних контролерівна мові Ladder Diagram.

Практична значимість. Отриманий підхід дозволяє виконувати перехід від графів станів до їх програмної реалізації використовуючи лише типові структурні елементи та потребує тільки їх налаштування відповідно до умов та дій дуг переходів. Розвиток цього дослідження передбачає вирішення складних питань проектування та розробки програмного забезпечення промислових контролерів на базі графів станів з метою їх формалізації.

Ключові слова: система керування, технологічний процес, об’єкт керування, промисловий контролер, проектування програмного забезпечення, розробка програмного забезпечення, автомат Мілі, граф стану, Ladder Diagram

Перелік посилань:

1. Динесенко, В.В.(2009).Компьютерное управление технологическим процессом, експериментом, оборудованием. Горячая линия-Телеком.

2. Парр, Э.(2007).Програмируемые контролеры: руководство для инженера. БИНОМ. Лаборатория знаний.

3. Петров, И.В.(2003).Программируемые контроллеры. Стандартные языки и инструменты. СОЛОН-Пресс.

4. Пушкарь, М.С.(2013).Проектування систем автоматизації: навч. посібник.Національний гірничий університет.

5. Ткачев, В.В.(2009).Формальные методы разработки программного обеспечения для систем дискретного управления. Гірнича електро-механіка та автоматика: науково технічний збірник. 115-123.

6. Федоров, Ю.Н.(2016).Справочник инженера по АСУТП: проектирование и разработка. Комплектвдвухтомах. Том2.Инфра-Инженерия.

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

378103
Сьогодні
За місяць
Усього
37
23503
378103