№67-03

Розробка технологій гідромеханізації для продовження терміну експлуатації сховищ відходів збагачення

О.О. Медведєва1, Б.О. Блюсс2, В.Ю. Медяник3, Л.Г. Татарко4

1Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, Дніпро, Україна

2Придніпровський науковий центр НАН України і МОН України, Дніпро, Україна

3Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна

4Український державний хіміко-технологічний університет, Дніпро, Україна

Coll.res.pap.nat.min.univ. 2021, 67:29-39

https://doi.org/10.33271/crpnmu/67.029

Full text (PDF)

АНОТАЦІЯ

Мета. Визначення та обґрунтування способів подовження терміну експлуатації хвостосховищ для забезпечення ефективного функціонування гірничо-збагачувальних комбінатів.

Методика. Для досягнення поставленої мети у роботі використано аналітичні та чисельні методи визначення технологічних параметрів та режимів роботи гыдротранспорту хвостосховищ для забезпечення надійності функціонування підприємства за рахунок звільнення додаткового простору в сховищі.

Розглянуто сучасний стан проблеми експлуатації сховищ відходів збагачення залізорудних комбінатів Кривбасу. На підставі чого визначено, що сталий розвиток Криворізького залізорудного басейну неможливий без надійного та ефективного функціонування гірничо-збагачувальних комбінатів з належною площею територій для складування відходів збагачення. Майже всі сховища заповнені практично на 100%.

В роботі розглядається видобуток техногенних покладів, які сформовані при складуванні відходів збагачення в штучних сховищах, як інструмент для забезпечення надійності функціонування підприємства за рахунок звільнення додаткового простору в сховищі. Параметри техногенних родовищ є головними факторами при визначенні режимів процесів гідротранспортування та складування продуктів переробки мінеральної сировини, що виконуються з метою подовження терміну експлуатації сховищ та поновлення їх акумулюючої здатності. Основна ідея модернізації технологій гідромеханізації полягає в обґрунтуванні напрямку повторної переробки концентрату, який потрапляє у відходи збагачення, та осідає на ділянці пляжу біля дамби обвалування, і подальшому складуванні на це місце нових відходів збагачення.

Наукова новизна. На основі встановлених залежностей параметрів процесів, що відбуваються при складуванні відходів збагачення гідравлічним способом, обґрунтовані технологічні рішення по окремому складуванню фракцій відходів збагачення. Розроблені математичні моделі процесів, що відбуваються в штучних сховищах під час їх експлуатації, на підставі яких обґрунтовані перспективні методи відновлення їх акумулюючої здатності за рахунок видобутку техногенних розсипів та подальшого складування пульпи високої концентрації.

Практична значимість. Запропоновано перспективний алгоритм використання сховищ відходів збагачення, який передбачає видобуток техногенних покладів на більшості з етапів та розглядає видобуток техногенних покладів не тільки засобом отримання додаткової корисної копалини, а й інструментом забезпечення надійності функціонування підприємства за рахунок звільнення додаткового простору в сховищі.

Ключові слова: штучні сховища, акумулююча здатність, техногенні розсипи.

Перелік посилань

  1. Дмитриев,Г.П., Махарадзе,Л.И., & Гочиташвили,Т.Ш. (1991). Напорные гидротранспортные системы.Москва: Недра.
  2. Силин, Н.А.(1962).Режимы работы крупных землесосных снарядов и трубопроводов.Киев: Изд-во АН УССР.
  3. Махарадзе,Л.И., Гочиташвили,Т.Ш., Криль,С.И., & Смойловская,Л.А.(2006).Трубопроводный гидротранспорт твердых сыпучих материаловТбилиси: Мецниереба.
  4. Баранов, Ю.Д., Блюсс, Б.А., Семененко, Е.В., & Шурыгин, В.Д.(2006). Обоснование параметров и режимов работы систем гидротранспорта горных предприятий. Днепропетровск: «Новая идеология».
  5. Медведева, О.А.(2014).Технологические решения по разработке техногенных месторождений ГОКов Кривбасса. Форум гірників – 2014:Мат. міжн. конф., жовтень 2014 р.,154 – 161.
  6. Медведєва, О.О.(2021).Розвиток наукових основ ресурсозберігаючих технологій гідромеханізованої розробки техногенних родовищ(дисертація на здобуття доктора технічних наук, спеціальність 05.15.09 –Геотехнічна і гірнича механіка). Дніпро: Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України.
  7. Евтехов, В.Д., Пранько И.В., Евтехов Е.В. (1999). Альтернативная минерально-сырьевая база Криворожского железорудного бассейна. Кривой Рог: Изд-во Криворожского технического университета.
  8. Блюсс,Б.А., Семененко,Е.В., & Медведева,О.А.(2016).Технологии восстановления аккумулирующей способности хранилищ отходов обогащения. Сучасні ресурсоенергозберігаючі технології гірничого виробництва,1 (17). 72 – 80.
  9. Medianyk, V. Y., Netecha, M., & Demchenko, Y. (2015). Integrated production and utilization of mineral resources. Mining of Mineral Deposits, 9(1), 93–100.
    https://doi.org/10.15407/mining09.01.093

Інновації та технології

 

Дослідницька платформа НГУ

 

Відвідувачі

377008
Сьогодні
За місяць
Усього
3
22408
377008