№69-12
Експертна оцінка великих партій бурштину
П.М. Баранов1, О.В. Сливна1, Б.М. Жук 2
1 Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України,Дніпро, Україна
2 Державний науково-досліднийекспертно-криміналістичний центр МВС України, Київ, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2022, 69:133-143
https://doi.org/10.33271/crpnmu/69.133
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Здійснити комплексний аналіз проблем судової гемологічної експертизи, що виникають при дослідженні промислових та напівпромислових партій бурштину у сировині масою понад 100 кг для подальшого вивчення у лабораторних умовах, сформулювати відповідні рекомендації.
Методика. В роботі використані загальнонаукові та спеціальні методи дослідження –теоретичні (аналіз, узагальнення, порівняння), гемологічні та економічні. Основна частина роботи базується на практичних результатахраніше виконаних дослідженьта експертних оцінок.
Результати. Показано, що запропонована методика скорочення великих партій бурштину дозволяє створити репрезентативну (аналітичну) пробу, яка максимально відповідала б складу всієї партії бурштину та повторювала всі її властивості. У запропонованих методичних рекомендаціях наводиться класичний підхід до квартування проб, адаптований до правового поля, в рамках якого діє судовий експерт.
Достовірність і надійність методики забезпечена перевіркою на збіжність отриманої аналітичної проби з результатами вивчення вихідної партії бурштину. Об’єктивність методики забезпечує розрахунок коефіцієнта кореляції Пірсона.
Запропонований спосіб скорочення та отримання репрезентативних проб орієнтований на отримання об’єктивних результатів і що досить важливо, він забезпечує невразливість експерта у своїй професіональній діяльності при проведенні гемологічної експертизи.
Наукова новизна. В основу алгоритму скорочення великих партій бурштину покладено ієрархічну модель, що включає зважування та звіряння даних з супровідними документами, визначення кількості фракцій у співвідношенні у вихідних пробах, угрупування проб за збіжністю фракцій, квартування як процес формування репрезентативної проби, визначення кількості фракцій. Запропонована методика у перспективі дозволить розширити та вдосконалити науково-методичну базу Експертних служб МВС України та інших організацій суміжного профілю.
Практична значимість. Використання представленої методики формування репрезентативної проби бурштину з великих партій масою понад 100 кг дозволить фахівцям підібрати для цього виду сировини необхідний комплекс методів і дій й, таким чином, забезпечити максимальну відповідність аналітичної проби складу всієї партії бурштину, у повній мірі повторивши її властивості якості.
Ключові слова: бурштин, квартування, фракція, алгоритм скорочення, репрезентативна проба.
Перелік посилань
1. Петров, В. Г. (1982). Крупнообъемное опробование при геохимических исследованиях на золото. Институт геологии и геофизики СО АН СССР.
2. Білецький, В. С. (Гл.ред). (2013). Мала гірнича енциклопедія. Т. 3. Східний видавничий дім.
3. Книпович, Ю. Н. (Гл.ред), & Морачевский, Ю. В. (Отв.ред) (1959). Анализ минерального сырья. Государственное научно-техническое издательство химической литературы.