№73-16
Визначення параметрів сухих будівельних сумішей на основі гіпсу та полімерних добавок
В.С. Гаркуша1, С.І. Симонов1, С.М. Гапєєв2
1ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет», Маріуполь, Україна
2НТУ «Дніпровська політехніка», Дніпро,Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2023, 73:179-186
https://doi.org/10.33271/crpnmu/73.179
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Визначити властивості гіпсової сировини з кар’єрів України та їх придатність для виготовлення сухих будівельних сумішей на їх основі. Дослідити вплив добавок-модифікаторів на властивості сухих будівельних сумішей, визначити механізм їх дії та встановити доцільність їх використання та раціональну кількість.
Методика. Лабораторні дослідження були виконані згідно з діючими нормативними документами, які регламентують дослідження будівельних композитів як таких та сировину і готову продукцію, яка була розглянута у поданій роботі. Проведено ряд експериментальних досліджень багатокомпонентних будівельних композицій з точки зору їх реологічних та фізико-механічних властивостей. Добавки-модифікатори були розглянуті як компоненти, що мають вплив на необхідні властивості готового матеріалу.
Результати. При виготовленні сухих будівельних сумішей на основі гіпсу необхідно ввести до основної композиції добавки різного спектру дії – згущувачі; добавки, які підвищують міцність зчеплення з поверхнею, що обробляється; компоненти, які виключають утворення тріщин; регулятори тужавлення гіпсу або навіть такі, що прискорюють тужавлення будівельної суміші. Визначено для якої сировини та при яких умовах використання розглянутих добавок-модифікаторів це є доречним. Наведено аналіз компонентів, які мають найширше використання в умовах сучасного виробництва. Також подано найбільш раціональне дозування кожного компонента, який має вплив на властивості робочої суміші та готового будівельного покриття.
Наукова новизна. Встановлено взаємозв’язок між комбінацією компонентів сухої будівельної суміші на основі гіпсу, яка дозволяє збільшити інтервал між початком і кінцем тужавлення будівельного розчину на основі гіпсу не менше, ніж на 30 хвилин.
Практична значимість. Отримані дані лабораторних досліджень дозволяють виготовити сухі будівельні суміші на основі гіпсу, тужавлення яких є прогнозованим у часі згідно з усіма технологічними операціями проведення штукатурних робіт. Це підвищить ефективність робіт та покращить комфорт роботи майстрів.
Ключові слова: гіпс, штукатурка, тріщиностійкість, строки тужавлення.
Перелік посилань
1. Поздняк, О.Р., Кондратьєва, Н.В., Мельник, В.М., & Мельник, Т.В. (2018). Дослідження властивостей модифікованих гіпсових в’яжучих. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Теорія і практика будівництва, 904, 44–49.
2. Klochanov, P.N., Surzhanenko, A.E., & Eidinov, I.Sh. (1973). Retsepturno-tekhnologicheskii spravochnik po otdelochnim rabotam. Stroiizdat.
3. Новосад, П.В., Саницький, М.А., & Позняк, О.Р. (2018). Підвищення водостійкості гіпсових в’яжучих. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Теорія і практика будівництва, 888, 111–116.
4. Shvedov, V.N. (1983). Otdelochnie raboti. Spravochnik. Kartya Moldovenyaske.
5. Aleksandrovskii, A.V. (1977). Materialovedenie dlya shtukaturov, plitochnikov, mozaichnikov. Visshaya shkola.
6. Arutyunyan, B.A. (1991). Razrabotka tekhnologii zakladochnikh rabot v kamerakh pri ispolzovanii vyazhushchego na gipsovoi osnove: avtoref. dis. kand. tekhn. nauk: 05.15.02.