№60-06
Стабілізація ґрунтового масиву за допомогою ін'єкційних анкерів. порівняльний аналіз особливостей проектування
Н.В. Зуєвська1, В.Є. Губашова2
1Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", Київ, Україна
2СП "Основа-Солсиф", Департамент спеціальних та гідротехнічних робіт, Київ, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2020, 60:58-68
https://doi.org/10.33271/crpnmu/60.058
Full text (PDF)
АнотацІя
Метою роботи є ознайомлення з методами та підходами при використанні графічного методу для розташування призми обвалення при проектуванні ґрунтових анкерів, описаних в нормативних документах України, Російської Федерації та Об'єднаних Штатів Америки, також виконати порівняльний аналіз залежностей розташування коренів, довжин вільної частині ґрунтових анкерів і деформацій конструкції огородження котловану.
Методи дослідження. Теоретичний аналіз нормативних документів, що діють на території України, Російської Федерації та Об'єднаних Штатів Америки та моделювання напруженно-деформованного стану конструкції огородження котловану з ґрунтовими анкерами за допомогою багатофункціонального комплексу PlaxisV8.6, що використовує метод кінцевих елементів.
Результати. Для прикладу моделювання обраних підходів був обраний супіщаний ґрунтовий масив і огородження котловану, виконане з двутавра профілю 24М з кроком 0,5 м завдовжки 16 м, з двома ярусами ґрунтових ін'єкційних анкерів з кутом нахилу 25º і кроком 1,5 м. Довжини вільної частини анкерів для кожної моделі були обрані відповідно до проведеної площини обвалення. З урахуванням розглянутих підходів в трьох країнах було створено п'ять моделей та виконаний аналіз результатів. Порівняльний аналіз був здійснений для візуалізації залежностей довжин вільної частини анкерів і деформацій конструкції огородження котлованів і зусиль, що в ній виникають. З отриманих результатів зазначено, що зміна вільної довжини анкерів в меншу сторону веде до збільшення переміщень конструкції огородження, але не має такого вираженого впливу на згинаючий момент, що виникає в ній. Також був виконаний порівняльний аналіз осьових зусиль в коренях анкерів при зміні їх розташування.
Наукова новизна. Порівняльний аналіз графічного методу розташування коренів ін'єкційних анкерів у відповідності до підходів, що освітлені в нормативних документах різних країн.
Практичне значення. Ознайомлення з особливостями проектування ін’єкційних ґрунтових анкерів в Україні, Російській Федерації та Об'єднаних Штатах Америки та дослідження впливу зміни вільної довжини анкерів на деформації конструкції огородження глибоких виїмок.
Ключові слова: ґрунтовий анкер, корінь, вільна довжина, площина обвалення, нормативні документи, огородження котловану.
Перелік посилань:
- Ведомственные строительные нормы ВСН 506-88"Проектирование и устройство грунтовых анкеров" (1989), Москва, Россия.
- Державний стандарт України ДСТУ-Н Б В.2.1-32-2014 "Настанова з проектування котлованів для улаштування фундаментів і заглиблених споруд".
- Державний стандарт України ДСТУ-Н Б В.2.1-31:2014 "Настанова з проектування підпірних стін".
- Державний стандарт України ДСТУ Б EN 1537:2016 "Виконання спеціальних геотехнічних робіт. Ґрунтові анкери".
- Engineer Manual EM 1110-2-2504 "Design of sheet pile walls" (1994), Department of the Army, U.S. Army Corps of Engineers, Washington, USA.
- Storm, R., & Ebeling, R.M. (2001). ERDC/ITL TR-01-1 "State of the practice in the design of tall, stiff and flexible tieback retaining wall", U.S. Army Engeener Research and Development Center, Vicksburg, USA.
- Sabatini, P.J., Pass, D.G., & Bachus, R.C. (1999). FHWA-IF-99-015 Geotechnical Engineering Circular No.4"Ground anchors and anchored systems", U.S. Department of Transport, Federal Highway Administration. Office of Bridge Technology, Washington, USA.
- Goldberg,D.T., Jaworski,W.E., &Gordon,M.D(1976).FHWA-RD-75-128 "Lateral support systems and underpinning",Federal Highway Administration, Washington, USA.
- Geotechnical design procedure GDP-11 "Geotechnical design procedure for flexible wall systems"(2015), Revision 4, Department of Transport, New York, USA.
- Ortigao,J.A.R.,&Sayao, A.S.F.J.(2004). Handbook of slope stabilization,330-345.