№72-08
Типи, різновиди та критерії оцінювання якості перлів
П.М. Баранов1, О.В. Сливна О.В.1, С.В. Шевченко2
1 Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Дніпро, Україна
2 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Coll.res.pap.nat.min.univ. 2023, 72:87-97
https://doi.org/10.33271/crpnmu/72.087
Full text (PDF)
АНОТАЦІЯ
Мета. Здійснити комплексний аналіз існуючих типів і різновидів перлів на світовому ринку дорогоцінного каміння та встановити показники оцінки якості перлів, яких потребує експертна служба.
Методика. В роботі використані загальнонаукові та спеціальні методи дослідження –теоретичні (аналіз, узагальнення, порівняння), гемологічні та економічні.
Основна частина роботи базується на аналізі літературних джерел, інформації з інтернету та практичних результатах раніше виконаних досліджень та експертних оцінок. Об'єктивність методики забезпечується великим обсягом аналітичних робіт, проведених на конкретних партіях перлів, а також тісним закономірним взаємозв'язком між типами, видами та способами вирощування перлів.
Результати: Показано, щоперли є дорогоцінним камінням органогенногоутворення, яке за генезисомбуваєприродного походження, культивованим та синтетичним.
Достовірність та надійність проведених досліджень забезпечені збіжністю результатів між критеріями оцінки якості та способами вирощування перлів, а також комплексом декоративних властивостей, які встановлені для кожного генетичного типу.
Запропоновані критерії оцінки якості перлів орієнтовані на отримання об'єктивних результатів і, що важливо, вони забезпечують невразливість експерта у своїй професійній діяльності під час проведення гемологічної експертизи.
Наукова новизна. Встановлено головні критерії якості перлів. Різні варіації певних його властивостей, характерні для кожного конкретного генетичного різновиду, стали основою для оцінки якості перлів на основі закономірного взаємозв'язку між способами вирощування у різних умовах (морських, річкових басейнах) та декоративними властивостями.
Запропоновані критерії оцінки якості перлів у перспективі дозволять розширити та вдосконалити науково-методичну базу Експертної служби МВС України та інших організацій суміжного профілю.
Практична значимість. Використання запропонованих критеріїв оцінки якості перлів дозволить фахівцям визначити різновид, географію вирощування (спосіб та місце культивування), групу якості та вартість, що зумовлено процесуальними та нормативно-правовими актами у сфері судової експертизи.
Ключові слова: перли, декоративні властивості, критерії якості, вартість, судова експертиза.
Перелік посилань
1. Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними: Закон України № 637/97-ВР. (1997, Листопад 18). Верховна Рада України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/637/97-врю
2. Pearl Quality 101 – How GIA Examines and Classifies Pearls. (n.d.). https://4cs.gia.edu/en-us/blog/pearl-quality-101-gia-examines-classifies-pearls/
3. Все о жемчуге: происхождение, виды, свойства и уход. (n.d.). https://kamnistar.com/organicheskie/zhemchug/
4. Виды жемчуга. (n.d.). https://kamenis.com/zhemchug/vidy-zhemchuga/
5. Akoya Pearls are the Classic Pearl Variety. (n.d.). https://www.pearlparadise.com/pages/akoya-information
6. Tahitian Pearls – 3 Things You MUST Know. (n.d.). https://www.pearlsofjoy.com/blogs/blog/tahitian-pearls-3-things-you-must-know
7. Жемчуг Кортеса. (n.d.). https://www.pearl-shop.ru/blog/obzory-tovarov/zhemchug-kortesa/
8. Жемчуг Абалон. (n.d.). http://ppjewellery.com/encyclopedia/pearl_abalone/